Ekonomické stavby diskusia

Ekonomické stavby diskusia

Ekonomické stavby skúsenosti

Ekonomické stavby diskusia

Užiť si spokojné bývanie

Ďalší  z rodinných domov, o výstavbu ktorého sa postarala pobočka spoločnosti Ekonomické stavby, a.s., vo Vyškove, je veľký dom v krásnom prostredí neďaleko Brna. O samotnej stavbe a o tom, čo jej predchádzalo, sme si nechali vyrozprávať od jej majiteľa.

Váš prípad je zaujímavý tým, že ste bývali v klasickom byte možno viac ako tristo kilometrov odtiaľto. Čo Vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli postaviť dom práve tu?
Som vojak z povolania a slúžil som a vlastne ešte stále dochádzam do Čiech neďaleko Příbrami. Tam sme bývali v panelákovom dome v štvorizbovom byte. Pretože obaja so ženou pochádzame z rodinných domov, želali sme si postaviť niečo svoje vlastné. Moja i manželkina rodina pochádza z Moravy a dlhšiu dobu sme dúfali, že sa nám podarí znovu sa vrátiť späť. Pôvodne sme kedysi uvažovali o stavbe okálu, ale našťastie neprišlo k tomuto variantu. Taktiež rodičia starnú a raz im bude treba pomôcť, preto sme postavili dom práve tu.

Hľadali ste teda spoločnosť, ktorá by Vám postavila dom. V tej dobe už ES mali pobočku vo Vyškove alebo sa ešte riešilo všetko v sídle spoločnosti v Zruči pri Plzni?
Pre Ekonomické stavby diskusia sme sa rozhodli preto, lebo porovnateľnú ponuku sme nenašli
v žiadnej inej spoločnosti. Absolvovali sme stretnutie a taktiež boli oboznámení s programom Mladá rodina, kde boli veľmi výhodné podmienky k začatiu stavby, ale i k ďalšiemu financovaniu vybraného domu. Radi sme využili aj možnosť ES ohľadom vybavenia stavebného povolenia. Pôvodne sme si tiež mysleli, že budeme musieť všetko riešiť v sídle spoločnosti, ale potom sme sa spojili s pobočkou vo Vyškove a všetko riešili tam. Aj keď druhý variant by nám nebol vadil, pretože sme v tej dobe bývali v Čechách. Musím povedať, že to bola stavba skôr cez telefón, pretože sme sa s naším manažérom stavby videli iba niekoľkokrát pri najdôležitejších fázach stavby. Zvyšok sme skutočne riešili skôr telefonicky a aj tak všetko fungovalo bez problémov.

Využili ste možnosť Ekonomické stavby diskusia - pomôcť klientom pri získavaní finančných prostriedkov pre samotnú stavbu?
Radi sme si nechali od finančného analytika ES poradiť ako postupovať pri získaní hypotekárneho úveru a nakoniec sa všetko podarilo dotiahnuť do úspešného konca.

Ako teda prebiehala samotná stavba?
Začínali sme v septembri 2002 so základovou doskou a do zimy boli hotové obvodové steny. Začiatkom marca sme získali hypotekárny úver a mohli ďalej pokračovať s krovom a strechou, zvyšok stavby bol hotový do augusta roku 2003.

Prebehlo všetko podľa Vašich predstáv alebo sa vyskytli nejaké problémy?
Rátam s tým, že problémy sa vyskytnú na každej takejto akcii, ale nikdy nešlo o nič závažné. Skôr ako kuriozitu by som uviedol problém s teplou vodou, ktorý sa objavil. Vodu nám nedokončovali ES, takže skončili vo fáze natlakovania a odskúšania tesnosti a tam došlo k dočasnému prepojeniu okruhov teplej a studenej vody, ktoré mala ďalšia firma odstrániť. K tomu ale už nedošlo. Nejakú dobu sme chodili okolo kotla, ktorý kúril naplno a z kohútikov tiekla vlažná voda. Nakoniec si pracovníci ES spomenuli na toto prepojenie a chyba sa odstránila.

Mali ste nejaké individuálne želania?
Ide o zrkadlovo otočený a dispozične mierne upravený typizovaný dom, pričom sme s architektom zvýšili nadmurovku, izby v podkroví sú preto omnoho priestrannejšie a došlo aj k niektorým ďalším drobným úpravám. Naše želania sa samozrejme museli prispôsobiť finančným možnostiam.

Ste teda spokojní s bývaním?
Všetko sa podarilo k našej spokojnosti, dom bol postavený prakticky na kľúč, nič sme si nedokončovali sami. Čakajú nás ešte terénne úpravy okolia domu. Po roku bývania môžeme už posúdiť, že dom je plne funkčný a taký aký sme si želali. Bolo by už len potrebné, aby mal človek viac času a mohol si to celé poriadne užiť.

Ďakujeme za Ekonomické stavby diskusia


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek