Ekonomické stavby diskusia

Ekonomické stavby diskusia

Ekonomické stavby recenzia

Ekonomické stavby diskusia

Zaobstarať si nový dom bolo výhodnejšie ako meniť byt

Na prahu novostavby nás privítala usmievavá pani domu. Vo vnútri, v miestnostiach ešte voňajúcich prvým vymaľovaním na nás čakal aj jej muž. Nasťahovali sa do svojho domu pred niekoľkými mesiacmi. Ako mnoho ľudí dnešnej doby opustili Prahu a odišli na vidiek.

Čo Vás viedlo k rozhodnutiu vymeniť veľkomesto za dedinu?
Žili sme dvaja dospelí a dve deti v nájomnom byte o veľkosti dva plus. Ako deti dorastali, bol nám čím ďalej tým tesnejší. A tak sme začali zháňať výmenu.

Nevybrali ste si?
Podmienky na výmenu bytu v Prahe sú veľmi tvrdé. Pokiaľ chcete väčší byt, protistrana požaduje obrovské doplatky. Peniaze sme síce mali, ale v tej chvíli nám došlo, že by sa dali využiť lepšie. Mali sme tento voľný pozemok a preto sme si povedali: radšej dom ako drahý byt. Ja som tu vyrastala, poznám dedinu a okolie ako svoje topánky, skrátka vrátila som sa na rodnú zem.

Prečo ste sa rozhodli dať si postaviť dom na kľúč? Nelákalo Vás budovať vlastnými rukami?
Predovšetkým to nepripadalo vôbec do úvahy! Manžel je veľmi pracovne vyťažený a my sme potrebovali rýchlo bývať. Naša predstava bola nájsť firmu, ktorá úplne všetko zariadi, začínajúc obehávaním úradov a stavebného povolenia a končiac kolaudáciou. Nikto z nás nemohol obetovať hodiny a hodiny dlhým radom pred priehradkami na úradoch. Rovnako bolo nereálne, aby sme sa cez víkendy lopotili s maltou a tehlami alebo zháňali najprv dvoch–troch murároch, potom zase pokrývačov, obkladačov, inštalatérov, elektrikárov….

Takže ste začali hľadať na internete, v inzerátoch, pýtali ste sa známych, ktorí tiež stavali?
Vôbec nie! Najskôr sme uvažovali nad miestnou firmou, ale keď sme si nechali predložiť jej ponuku, možnosti
a požiadavky, zistili sme, že je pre nás príliš drahá. Potom si manžel pri novinovom stánku všimol časopis Môj dom. Kúpili sme ho – a narazili sme na firmu Ekonomické stavby. Jej ponuka presne zapadala do našich predstáv: vybavenie stavebného povolenia, zabezpečenie všetkých potrebných pečiatok a dokumentov, spracovanie štúdie, stavba od A do Z…
a pretože nám vyhovovala aj cena, už sme ďalej nič nehľadali.

Išli ste už na prvé stretnutie so zástupcami Ekonomických stavieb diskusia o konkrétnej predstave ako by mal Váš dom vyzerať alebo ste si vyberali z hotovej ponuky v katalógu?
Katalóg sme si nechali poslať, to áno. Ale naša konkrétna predstava bola hlavne finančná. Vedeli sme, čo si určite môžeme dovoliť a čo už musíme oželieť. A taktiež sme už mali jasno, koľko chceme izieb. Preštudovali sme teda ponuku
v katalógu a pri osobnej návšteve sme si asňovali už naše jednotlivé požiadavky na opravy a zmeny. V podstate z pôvodného domčeku, ktorý sme si vybrali v katalógu, zostali iba obvodové steny. Niektorú z miestností sme chceli zväčšiť, inde sme požadovali posunúť  dvere alebo prebúrať priechod. Nič nebolo pre pracovníkov z Ekonomických stavieb problém.

Môžete takto nadšene hovoriť aj o mesiacoch prípravných prác a samotnej stavbe?
Určite. Priebeh stavby bol jedným slovom super! Keď sa pozriem na niektoré stavby v okolí, ktoré tu rástli už pred naším príchodom a stále nie sú hotové… My sme získali v októbri stavebné povolenie, potom sa urobila základová doska a na jar sa už začal rysovať domček. A v decembri bolo všetko hotové, stavba sa odovzdávala. Spolupráca so stavebnou firmou bola po celú dobu úžasná: čokoľvek sme si vymysleli, nebol problém. Na všetkom sme sa dohodli bez problémov. Iba
s remeselníkmi to nebolo jednoduché. Ako by ich bolo málo. Napríklad mesiac stála stavba, pretože sa čakalo na tesárov, ktorí mali prísť urobiť krov. Získali sme dojem, že nie je úplne jednoduché zohnať ľudí potrebných profesií tak, aby sa stavebné práce dali skĺbiť, aby na seba nadväzovali.

Dom je hotový,  zvykli ste si už na novú adresu a na nový spôsob života – nechceli by ste sa predsa len vrátiť do mesta?
Rozhodne nie! Sme tu maximálne spokojní. Je tu úžasný kľud a to i napriek tomu, že sa v okolí dosť stavia. Našťastie domy tu nie sú príliš nalepené na seba. A v našom tesnom susedstve nevzniká žiadna novostavba. Páči sa tu aj deťom, ktoré konečne majú svoje súkromie a priestor vonku. A ešte sme si zaobstarali „tretie dieťa“ – psa. Toho by sme rozhodne nemohli mať v našom predchádzajúcom byte. Syn zvládol bez problémov aj prestup na novú školu. Skrátka sme tu už doma.

Kto má dom, nemôže ale nikdy povedať: nemám čo robiť. Ani vy ešte nemôžete tvrdiť, že by bolo všetko hotové.
To je pravda. Čaká nás ešte množstvo práce so záhradou. Musí sa nechať doviesť ornica, vysypať, rozhrnúť a potom zasiať trávnik. Manželka si určite vymyslí aj nejaké kvetinové záhony. S trávou a s kvetinami bude vždy práca, v každom ročnom období. Ale hlavne: ešte nemáme plot, to je asi to hlavné, čo máme teraz pred sebou.

Ďakujeme za Ekonomické stavby diskusia

Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek