Ekonomické stavby diskusia

Ekonomické stavby diskusia

Ekonomické stavby diskusia

Ekonomické stavby diskusia

Začali sme bez hotovosti

„ V dnešnej dobe nie je dôležité mať dosť peňazí na stavbu domu, ale dôležité je nájsť tú správnu stavebnú spoločnosť, ktorá dokáže vyriešiť vašu finančnú situáciu.“ Takto dnes radí pán Roman svojim známym, ktorí chcú začať stavať rodinný dom. Sám je totiž dôkazom, že aj s nulovou hotovosťou možno postaviť kvalitné bývanie.

Premýšľali ste nad stavbou vlastného domu už dlhšiu dobu, alebo tento nápad prišiel ako blesk z jasného neba?
Blesk z jasného neba to určite nebol. O vlastnom bývaní sme premýšľali naozaj dlho. Dôvod bol jednoduchý, ale zato veľmi podstatný pre našu rodinu. Bolo to bývanie s rodičmi. Keď sa narodili deti, začalo nám byť pod jednou strechou čím ďalej tým tesnejšie. Preto sme sa rozhodli postaviť si vlastný dom. Pozemok sme mali v rovnakej dedine, v akej sme doteraz žili s rodičmi, takže ani so sťahovaním by nebol problém.

Uvažovali ste nad stavbou domu svojpomocne? Alebo ste hneď vedeli, že oslovíte stavebnú spoločnosť?
Pravdou je, že sme sa v tomto ohľade s manželkou rozchádzali v názoroch. Zatiaľ čo ona bola rozhodnutá, že si dom necháme postaviť firmou, ja som dosť premýšľal nad stavbou svojpomocne. Na druhej strane by to však bolo príliš náročné na čas a pri mojom zamestnaní by som musel stavať po večeroch a cez víkendy. Pri takomto tempe by sme bývali najskôr tak o päť rokov. Urobili sme teda kompromis a vyhľadali odbornú pomoc v stavebnej spoločnosti s tým, že sa tiež do niektorých prác zapojíme.

Mali ste aj špecifické požiadavky na spoločnosť, ktorá Vám dom postaví?
Myslím, že nič také zvláštne a špeciálne sme pri stavbe domu nežiadali. Hľadali sme hlavne spoločnosť, ktorá by nám poskytla poradenstvo a pomocnú ruku po stránke financovania.

Bez akýchkoľvek finančných prostriedkov sa asi dosť ťažko hľadá stavebná spoločnosť, ako ste si nakoniec poradili?
Ekonomické stavby nám ponúkli program „Nulová hotovosť“, ktorý sa nám veľmi páčil. Dohodli sme si schôdzku, aby sme sa dozvedeli bližšie informácie.

Čo nasledovalo potom, čo ste sa rozhodli, že začnete stavať s Ekonomickými stavbami?
Rozbehli sa prípravné práce. Absolvovali sme niekoľko konzultácií s manažérom projektu, aby sme dali dokopy projekt domu. Mali sme jasnú predstavu, ktorú sme už mali aj vypracovanú. Nevyužili sme teda žiadny z typových projektov, len sme prejednávali s odborníkmi naše nápady. Nasledovalo vybavenie stavebného povolenia a ďalších potrebných vecí, ktorých sa ES ujali, takže sme sa tým nemuseli veľmi zaoberať.

Prípravné práce teda prebiehali hladko, alebo sa vyskytli aj nejaké komplikácie?
Pred zahájením stavby nás toho čakalo naozaj veľa. Čo sa týka projektovej dokumentácie, tam žiadny problém nenastal. Nechali sme si od odborníkov v ES poradiť, aký materiál použijeme, z čoho bude strecha a obvodové murivo. Z dostupných materiálov sme vyberali skôr lacnejšie varianty. Tešilo nás, že na dohodnutých materiáloch a postupoch sa už nič v priebehu stavby nemuselo meniť. Jediné, čo nám dosť oddialilo zahájenie stavby, bolo stavebné povolenie. Kým sme ho získali, sme sa dosť natrápili.

Nakoniec ste ale stavebné povolenie dostali a už nič nebránilo zahájeniu výstavby...
Áno, akonáhle sme mali povolenie v rukách, hneď sa začalo na pozemku pracovať. Našťastie od tej chvíle už všetko prebiehalo plynule bez väčších komplikácií. Všetko išlo podľa zmluvného postupu. Riešili sme len drobné detaily a to zrušenie niektorých priečok alebo pridanie okna naviac.

Už asi mesiac si užívate príjemné bývanie v novom dome. Je predsa len niečo, čo by ste na svojom bývaní chceli zmeniť?
Myslím, že za celú rodinu môžem povedať, že by sme nechceli nič meniť. Nové bývanie nám otvorilo veľa možností, o ktorých sa nám predtým mohlo iba snívať. Každý z nás má teraz svoju izbu, svoje súkromie, kde môže relaxovať.

Miluška 4+1 61,2 85 YTONG 375 Bramac
koberec plastové oceľová zárubňa + fóliované dvere elektrický kotol

Ďakujeme za Ekonomické stavby diskusia


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek