Ekonomické stavby diskusia

Ekonomické stavby diskusia

Ekonomické stavby diskusia

Ekonomické stavby diskusia

Projekt rýchlo a podľa Vašich prianí

Prijali sme pozvanie majiteľa domu pána Procházku a požiadali sme ho o zodpovedanie niekoľkých našich otázok ohľadne vzniku jeho rodinného domu.

Čo Vás priviedlo na myšlienku postaviť si vlastný dom?
Mal som a vlastne ešte mám svoj pôvodný byt. Pôvodne som si ani tak neželal vlastný rodinný dom, ale skôr chatu alebo chalupu. Dosť dlho som žil v rodinnom dome a tak z plánu o chate nakoniec vznikol dom. V tejto lokalite je však prakticky nemožné kúpiť dom za rozumnú cenu, preto hneď ako sa objavil stavebný pozemok v tejto lokalite, som ho kúpil.

Ako ste sa dozvedeli o ES?
Keď už sme mali pozemok, začali sme hľadať spoločnosť, ktorá dom postaví. Podľa inzercie v odborných časopisoch a na internete sme vybrali zo stavebných spoločností päť najzaujímavejších a nakoniec to boli práve Ekonomické stavby.

Prečo ste sa rozhodli práve pre ES?
Samozrejme ma zaujali služby, ktoré ES ponúkali, od stavby na kľúč, cez vybavenie stavebného povolenia až po pomoc klientom s financovaním stavby, teda vybavenie hypotekárneho úveru. Pretože sme začínali v dobe, kedy som na dlhší čas odchádzal do zahraničia, tieto možnosti ES boli pre mňa veľkým prínosom. V tom čase sme dokončili s projektantom ES vlastnú podobu domu, získali stavebné povolenie a hypotekárny úver.

Mohli by ste nám popísať priebeh samotnej stavby?
V novembri som kúpil pozemok a hneď som nadviazal kontakt s ES. Štúdia bola hotová v priebehu januára nasledujúceho roka. Zdržanie nastalo nečakane, pretože sa stavba nachádza v chránenej krajinnej oblasti a vyjadrovali sa k nej príslušní pracovníci, ktorí mali pripomienky. Predstavy o dome bolo potrebné upraviť podľa ich požiadaviek, čo trvalo až do mája. Stavebné povolenie sme získali v júli a začiatok stavby bol naplánovaný  na august. Ďalšie nečakané oneskorenie nastalo kvôli augustovým povodniam, takže sa vlastne začalo až v priebehu septembra. Keď som sa koncom septembra vrátil domov, bola hotová základová doska a začínali sa ťahať obvodové múry. Ešte jedno zdržanie bolo pri vybavovaní hypotekárneho úveru a samozrejme počas zimy. Sťahovali sme sa teda až v nasledujúcom roku. Pokiaľ by sme počítali len vlastný čas stavby, bolo by to asi 9 mesiacov

Je projekt domu vyslovene typový alebo ste mali požiadavky na úpravy?
Dom síce vychádza z typového domu spoločnosti ES, ale je pomerne dosť upravený. Dom sme zväčšili do dĺžky aj do šírky a vnútorná dispozícia je úplne iná. V tejto podobe má asi 120 m2 zastavanej plochy.

Podarilo sa tieto úpravy zrealizovať k Vašej spokojnosti?
To áno. Milo ma prekvapila práca projektanta ES, pretože zo skúsenosti viem, že niekedy sa projekt prerába aj viackrát. V tomto prípade okrem spomínaných úprav podľa požiadaviek pamiatkárov, projekt vznikol rýchlo a presne podľa mojich prianí a bez potreby ho akokoľvek upravovať.

Máte z pohľadu zákazníka nejaké pripomienky k administratívnej časti alebo kvalite stavebných prác?
Čo sa týka nášho manažéra projektu, stavebného dozora a stavby ako takej, tam nemám žiadne pripomienky. Trochu dlhšie trvalo vybavovanie administratívnej časti, čo podľa môjho názoru mohlo prebehnúť aj rýchlejšie.

Ako ste spokojný s bývaním v novom dome?
Čaká ma ešte veľa práce okolo domu, ale tento rok to počasie ešte príliš nedovolilo.

Stela
6+KK+G 122,6 194,9 YTONG 375 Bramac
plávajúca drevená
plastové
oblôžková zárubňa + dyhované dvere tepelné čerpadlo

Ďakujeme za Ekonomické stavby diskusia


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek